Biblioteka
Szkoła Podstawowa Nr 4
w Giżycku

ROK SZKOLNY 2025/2026

WYDARZENIA - KONKURSY

Na przełomie kwietnia i maja, w ramach współpracy biblioteki szkolnej ze świetlicą szkolną, w naszej szkole został zorganizowany konkurs dla uczniów klas 1–4 pod hasłem „Zgadnij postacie z bajek”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyły w przygotowanych konkurencjach oraz odpowiadały na pytania dotyczące znanych bohaterów bajek i baśni.

Po podsumowaniu wyników wyłoniono laureatów konkursu:

MIEJSCE I

  • Rećko Marianna kl. 2a
  • Strzelecka Aniela kl. 3b

MIEJSCE II

  • Zgliczyńska Aniela kl. 3a

MIEJSCE III

  • Stepaniuk Lena kl. 2b
  • Kacprowska Martyna kl. 4a
  • Kacprowska Paulina kl. 4a

WYRÓŻNIENIA

  • Sahajko Oliwia kl. 2b
  • Dąbrowska Weronika kl. 1b
  • Grzeszczak Lena kl. 2a
  • Jakubi Bianka kl. 2a
  • Łopiałło Jakub kl. 3b
  • Czeryba Mikołaj kl. 3b
  • Giedziuszewicz Michał kl. 2a
  • Szlaski Mia kl. 2a

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki przygotowane przez organizatorów. Wręczenie nagród sprawiło dzieciom wiele radości i było okazją do docenienia ich wiedzy, aktywności oraz zaangażowania.

23 KWIETNIA 

ŚWIATOWY 

DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

W ramach działań promujących czytelnictwo w bibliotece szkolnej została przeprowadzona akcja biblioteczna pod hasłem „Wsłuchajmy się w książkę”. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów do korzystania z audiobooków oraz pokazanie, że książki można poznawać nie tylko poprzez tradycyjne czytanie, ale również słuchanie.

Akcja odbywała się w bibliotece szkolnej w marcu. Wzięli w niej udział uczniowie klas I–VIII. Podczas spotkań uczniowie mieli możliwość poznania zasad ich wypożyczania oraz zapoznania się z ofertą dostępnych nagrań. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się bajki, lektury szkolne oraz książki przygodowe.

W ramach działań promujących czytelnictwo oraz rozwijających zainteresowania uczniów literaturą obrazkową w bibliotece szkolnej została zorganizowana akcja czytelnicza pod hasłem „Przerwa z komiksem”. Wydarzenie odbyło się podczas długich przerw i skierowane było do uczniów klas 1–8.

Celem akcji było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po komiksy jako wartościową formę literatury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz pokazanie, że biblioteka może być miejscem atrakcyjnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Ważnym założeniem przedsięwzięcia było również integrowanie uczniów oraz promowanie kulturalnego i aktywnego sposobu spędzania przerw międzylekcyjnych.

SZUKASZ KSIĄZKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE I JEJ NIE ZNALAZŁEŚ . ZAJRZYJ DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ.          LINK DO KATALOGU: 


Nasza szkolna biblioteka stała się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem! Dzięki wsparciu Rady Rodziców we wrześniu 2025r. wzbogaciliśmy ją o nowe, kolorowe pufy dla uczniów.
Teraz czytanie, nauka i odpoczynek będą jeszcze przyjemniejsze! 🌟
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ten wspaniały prezent!

Akcja – „Podaruj książkę bibliotece”– cieszyła się dużym powodzeniem.

 W wyniku akcji biblioteka pozyskała 69 książek i 15 gier

.  Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji zostali nagrodzeni pochwałami. Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję.

PLANSZÓWKI W BIBLIOTECE

Gry planszowe są cenioną przez formą rozrywki oraz sposobem spędzania wolnego czasu. Listopad w bibliotece szkolnej był miesiącem gier planszowych. Jak się okazało, w dobie gier komputerowych dzieci także preferują taką tradycyjną formę zabawy i edukacji w jednym. W wolnej chwili i w oczekiwaniu na lekcje uczniowie chętnie korzystali z tej formy wypełnienie czasu. Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTWLNICTWA

W 2020 i 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) i otrzymała dofinansowanie na zakup książek do biblioteki szkolnej. Na początku realizacji projektu przeprowadzono sondaż czytelniczy wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Miał on na celu skonsultowanie planowanego wyboru i zakupu pozycji do biblioteki. Uwzględniono w nim potrzeby uczniów ze specjalnymi potrzebami. Zakupione zostały lektury(nowe wydania), literatura popularnonaukowa, reportaże oraz nowości z literatury pięknej obejmujące najbardziej popularne gatunki tj. powieści obyczajowe, przygodowe, historyczne i fantastykę. W szkolnych zbiorach znalazły się również audiobooki.

2020rok :CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł

Nasza szkoła otrzymała w 2020 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2016-2020”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 12 000 zł.+ 3000zł. z organu prowadzącego. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych: 788 egz.,  71 tytułów e-booków

 

2023rok: całkowity koszt programu 15.000 zł

Nasza szkoła otrzymała w 2023 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 12 000 zł.+ 3000zł. z organu prowadzącego. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych(318 egz.), realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży(38 egz.) oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej(laptop z oprogramowaniem + 2 czytniki ebooków (na każdym 500 tytułów e-booków)

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1.Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

2.Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni.

3.Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, może poprosić o przedłużenie terminu jej zwrotu.

4.Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza.

5.Czytelnik, który nie odda książek w ustalonym terminie poniesie karę określoną przez nauczyciela – bibliotekarza.

6. Wypożyczone książki muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.

7. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych w Szkole Podstawowej nr 4 w Giżycku.

Do wypożyczania podręczników uprawnieni są wszyscy uczniowie.

Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego – do 15 września

Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, termin ich zwrotu mija w ostatnim tygodniu zajęć dydaktycznych.

Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Nie wolno po nich pisać, rysować.

Płyta CD stanowi integralną część podręcznika i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.             

Za szkody wynikłe ze zagubienia, uszkodzenia, zniszczenia, niezwrócenia w ustalonym terminie podręcznika odpowiada rodzic lub opiekun wypożyczającego, wpłacając równowartość ceny podręcznika.     

Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji w szkole, zobowiązany jest oddać otrzymany wcześniej komplet podręczników.         

Biblioteka

MASZ CIEKAWY POMYSŁ, POTRZEBUJESZ POMOCY W WYSZUKANIU ULUBIONEGO TYTUŁU KSIĄŻKI, SZUKASZ CIEKAWYCH WYDARZEŃ NAPISZ.  CZEKAM NA WASZE MAILE.

Elżbieta Brant- nauczyciel bibliotekarz

KONTAKT

Zapraszam do kontaktu!