Na przełomie kwietnia i maja, w ramach współpracy biblioteki szkolnej ze świetlicą szkolną, w naszej szkole został zorganizowany konkurs dla uczniów klas 1–4 pod hasłem „Zgadnij postacie z bajek”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyły w przygotowanych konkurencjach oraz odpowiadały na pytania dotyczące znanych bohaterów bajek i baśni.
Po podsumowaniu wyników wyłoniono laureatów konkursu:
MIEJSCE I
MIEJSCE II
MIEJSCE III
WYRÓŻNIENIA
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki przygotowane przez organizatorów. Wręczenie nagród sprawiło dzieciom wiele radości i było okazją do docenienia ich wiedzy, aktywności oraz zaangażowania.
23 KWIETNIA
ŚWIATOWY
DZIEŃ KSIĄŻKI
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
W ramach działań promujących czytelnictwo w bibliotece szkolnej została przeprowadzona akcja biblioteczna pod hasłem „Wsłuchajmy się w książkę”. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów do korzystania z audiobooków oraz pokazanie, że książki można poznawać nie tylko poprzez tradycyjne czytanie, ale również słuchanie.
Akcja odbywała się w bibliotece szkolnej w marcu. Wzięli w niej udział uczniowie klas I–VIII. Podczas spotkań uczniowie mieli możliwość poznania zasad ich wypożyczania oraz zapoznania się z ofertą dostępnych nagrań. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się bajki, lektury szkolne oraz książki przygodowe.
W ramach działań promujących czytelnictwo oraz rozwijających zainteresowania uczniów literaturą obrazkową w bibliotece szkolnej została zorganizowana akcja czytelnicza pod hasłem „Przerwa z komiksem”. Wydarzenie odbyło się podczas długich przerw i skierowane było do uczniów klas 1–8.
Celem akcji było zachęcanie dzieci i młodzieży do sięgania po komiksy jako wartościową formę literatury, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz pokazanie, że biblioteka może być miejscem atrakcyjnego i twórczego spędzania wolnego czasu. Ważnym założeniem przedsięwzięcia było również integrowanie uczniów oraz promowanie kulturalnego i aktywnego sposobu spędzania przerw międzylekcyjnych.
SZUKASZ KSIĄZKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE I JEJ NIE ZNALAZŁEŚ . ZAJRZYJ DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ. LINK DO KATALOGU:
Akcja – „Podaruj książkę bibliotece”– cieszyła się dużym powodzeniem.
W wyniku akcji biblioteka pozyskała 69 książek i 15 gier
. Uczniowie, którzy wzięli udział w akcji zostali nagrodzeni pochwałami. Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję.
Gry planszowe są cenioną przez formą rozrywki oraz sposobem spędzania wolnego czasu. Listopad w bibliotece szkolnej był miesiącem gier planszowych. Jak się okazało, w dobie gier komputerowych dzieci także preferują taką tradycyjną formę zabawy i edukacji w jednym. W wolnej chwili i w oczekiwaniu na lekcje uczniowie chętnie korzystali z tej formy wypełnienie czasu. Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów.
2020rok :CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł
Nasza szkoła otrzymała w 2020 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2016-2020”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 12 000 zł.+ 3000zł. z organu prowadzącego. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych: 788 egz., 71 tytułów e-booków
2023rok: całkowity koszt programu 15.000 zł
Nasza szkoła otrzymała w 2023 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 12 000 zł.+ 3000zł. z organu prowadzącego. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych(318 egz.), realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży(38 egz.) oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej(laptop z oprogramowaniem + 2 czytniki ebooków (na każdym 500 tytułów e-booków)
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
1.Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
2.Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni.
3.Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, może poprosić o przedłużenie terminu jej zwrotu.
4.Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza.
5.Czytelnik, który nie odda książek w ustalonym terminie poniesie karę określoną przez nauczyciela – bibliotekarza.
6. Wypożyczone książki muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
7. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.
Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych w Szkole Podstawowej nr 4 w Giżycku.
Do wypożyczania podręczników uprawnieni są wszyscy uczniowie.
Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego – do 15 września
Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, termin ich zwrotu mija w ostatnim tygodniu zajęć dydaktycznych.
Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Nie wolno po nich pisać, rysować.
Płyta CD stanowi integralną część podręcznika i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem. Zagubienie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia całego podręcznika.
Za szkody wynikłe ze zagubienia, uszkodzenia, zniszczenia, niezwrócenia w ustalonym terminie podręcznika odpowiada rodzic lub opiekun wypożyczającego, wpłacając równowartość ceny podręcznika.
Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych, rezygnuje z edukacji w szkole, zobowiązany jest oddać otrzymany wcześniej komplet podręczników.
MASZ CIEKAWY POMYSŁ, POTRZEBUJESZ POMOCY W WYSZUKANIU ULUBIONEGO TYTUŁU KSIĄŻKI, SZUKASZ CIEKAWYCH WYDARZEŃ NAPISZ. CZEKAM NA WASZE MAILE.
Elżbieta Brant- nauczyciel bibliotekarz
Zapraszam do kontaktu!